13 bezpečnostných pravidiel pri zapustenom bazéne

So začiatkom teplých dní je treba myslieť na bezpečnosť v okolí bazéna. Platí to predovšetkým pre najmenších, ale pozor si musí dávať každý. Keď sa budete riadiť našou „trinástkou pravidiel“ o bezpečnosti pri bazéne, užijete si kúpanie naplno a bez nepríjemných problémov:

 1. Deti by mali byť pri bazéne vždy pod dozorom dospelého. Zvlášť, ak je detí viac, mal by dospelý svoju plnú pozornosť venovať deťom – surfovanie na mobile, alebo čítanie knihy ju môže odviesť a pád dieťaťa do vody je fakt otázkou sekundy.
 2. Dospelý, čo dohliada na deti, by mal byť skúsený plavec. Nie je na škodu poznať zásady prvej pomoci.
 3. Malé deti by mali používať plávacie koleso, nafukovaciu vestu alebo rukávniky. Toto neplatí len pre neplavcov, ale aj pre začínajúcich plavcov, ktorí si sú ešte vo vode neistí. Nafukovačka alebo vodné hračky neochránia pred utopením!
 4. Nikdy nenechávajte deti pri bazéne bez dozoru, ani na veľmi krátku dobu.
 5. Nezabúdajte, že k utopeniu môže dôjsť aj v malom množstve vody.
 6. Učte svoje deti plávať už v ranom veku a povedzte im pravidlá pohybu okolo bazéna a v bazéne.
 7. Madlá okolo celého bazéna pomáhajú chrániť menej skúsených plavcov alebo aj tých, čo nedosiahnu nohami na dno. Keramické bazény Compass majú madlá po obvode bazéna v dvoch výškach. Jedno je tesne pod úrovňou hladiny (závisí od druhu a výšky skimmera) a jedno na nohy približne 60 cm nad dnom bazéna.
 8. Ak ešte len uvažujete o zapustenom bazéne, voľte taký, ktorý má pohodlné schodisko a protišmykové schody a dno. Toto vybavenie s rôznymi typmi schodísk majú všetky naše modely bazénov do zeme.
 9. Povrch okolo bazéna by nemal byť klzký, preto je dobré voliť materiál s protišmykovou úpravou. Ale aj napriek tomu neodporúčame behanie okolo neho, pretože môže skončiť pádom. Dobrým pomocníkom pri upratovaní mokrých povrchov je široká podlahová stierka, vďaka ktorej zlikvidujete mláčky vody raz dva.
 10. Bazénovú chémiu skladujte v pôvodných obaloch a mimo dosah detí. Ešte bezpečnejšie je ukladať všetky prípravky do uzatvárateľných plastových krabíc.
 11. Po plávání bazén uzatvorte bazénovou roletou, uzamykateľným bazénovým zastrešením, alebo terasovým prekrytím. Bazénová roleta je konštruovaná tak, aby po nej prešiel aj dospelý človek. Zakrytý bazén chráni bezpečnosť detí, dospelých, aj domácich maznáčikov.
 12. Pri posuvnom zastrešení uprednostnite zapustené koľajnice, vyvarujete sa tak zakopnutiu a zbytočnej bolesti nôh.
 13. Pri kúpaní pod zastrešením počas horúčavy majte aspoň jeden segment otvorený, predídete tým prehriatiu organizmu.

bezpečnost pri bazene