Správne pH je kľúčom k účinnej dezinfekcii bazéna

Keď zistíte, že voda vo vašom bazéne nie je v poriadku, ako prvé skontrolujte jej pH. Optimálne pH je pre dezinfekciu vody v bazéne kľúčové. Prečo je to tak?

Hodnota pH je základným ukazovateľom kyslosti alebo zásaditosti vody v bazéne a meria sa na stupnici od 0 do 14, pričom 7 je neutrálna hodnota. Čím nižšie je pH vody, tým je kyslejšia. Naopak, vyššie pH znamená zásadité prostredie vody, ktoré je priaznivé pre rast rias a mikroorganizmov. Vo všeobecnosti platí, že zásaditá voda je prirodzeným prostredím pre živé organizmy, preto sa im v nej lepšie darí. To však v bazéne nechceme.

Ak je hladina pH príliš vysoká, znižuje sa účinnosť dezinfekčných prostriedkov a voda sa zakalí, stane sa mliečnou alebo už zelenou.

Nesprávne pH predražuje prevádzku bazéna

Na úpravu vody v bazéne by sa mala úroveň pH pohybovať v rozmedzí od 6,8 do 7,4. Pri tejto hodnote pH sú chemické reakcie najúčinnejšie. Dezinfekčné prostriedky, ako napríklad chlór (dokonca aj chlór uvoľnený zo slanej vody), sú teda účinnejšie. Nesprávna úroveň pH negatívne ovplyvňuje účinnosť dezinfekcie. A keď dezinfekčný prostriedok neúčinkuje, pridáme ho viac. To vedie k nadmernému dávkovaniu a predražuje sa to. Navyše pri vyššom pH voda začne zapáchať chlórom a oveľa viac dráždi oči a pokožku.

Preto vždy najprv upravte pH a až potom dávkujte dezinfekčný prostriedok.

Je dôležité pravidelne kontrolovať úroveň pH a v prípade potreby ju upraviť vhodnými prípravkami. Keď je pH vody na správnej úrovni, dezinfekčné prostriedky účinnejšie ničia baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy.

Čo ovplyvňuje pH vody v bazéne?

Úroveň pH v bazéne kolíše. Hlavné vplyvy sú:

  • intenzívne využívanie bazéna – čím viac sa kúpeme, tým je voda náchylnejšia na znehodnotenie
  • slnečné žiarenie a teplota vody – slnko prispieva k ohrevu vody a ta je pri vyššej teplote je náchylnejšia na pokazenie
  • chemické zloženie vody – napr. alkalita vody

Preto je dôležité pH pravidelne merať. Najmä ak bazén používate častejšie, mali by ste pH kontrolovať aspoň dvakrát týždenne. Užitočným nástrojom sú automatické dávkovacie stanice, ktoré okrem monitorovania pH dávkujú aj dezinfekčný prostriedok.