Najväčší mýtus o slanej vode v bazéne

Dnes je moderné mať v bazéne slanú vodu.  Niektorí ju uprednostňujú ako „nechemický“ dezinfekčný prostriedok, iní ako prostriedok šetrnejší k pokožke. Len málo ľudí však vie, ako slaná voda v bazéne skutočne funguje.

„V našom bazéne chceme slanú vodu, pretože nechceme používať chlór.“

Inými slovami:

Bazén so slanou vodou funguje BEZ CHLÓRU.

Omyl!

Tento mýtus je stále rozšírený a okrem odborníkov a kompetentných laikov ho veselo šíria aj majitelia bazénov so slanou vodou.

Ako to teda so slanou vodou v bazéne naozaj je?

Soľ je chlorid sodný (NaCl) – a ako vidno z chemického zloženia, je tu ten nežiaduci chlór! A práve tento chlór sa používa na dezinfekciu.

Ako to funguje?

Slaná voda v bazéne prechádza cez zariadenie, ktoré elektrolýzou oddeľuje voľný chlór zo soli a ten ničí baktérie, riasy a mikroorganizmy.

Na dezinfekciu soľou je nevyhnutné mať:

  • Obsah soli vo vode približne 0,4 %, t. j. 4 kg na meter kubický vody
  • „soľnička“ – odbornejšie salinátor – prístroj na elektrolýzu soli

Výhody salinátora v porovnaní s automatickým dávkovaním chlóru:

  • Prevádzka je automatická a „bezprácna“ – soľ nasypete do bazéna raz a salinátor sám vytvorí a dávkuje chlór.
  • Dezinfekcia je lacnejšia – soľ sa pri elektrolýze spotrebováva minimálne. Kvapalný chlór sa dopĺňa priebežne a je drahší.
  • Prevádzka je bezpečná – pri manipulácii s fľašami s tekutým chlórom platia prísne bezpečnostné pravidlá, pretože chlór je v tejto forme nebezpečný.
  • Mierne slaná voda môže mať na pokožku priaznivé účinky (ale netreba ju preceňovať). Slanosť vody v bazéne sa prirovnáva k ľudskej slze. Naproti tomu morská voda má koncentráciu približne 10-krát vyššiu, t. j. približne 3,5 %.

Ako všetko, aj slaná voda, má svoje nevýhody. Tou hlavnou je, že je agresívna ku kovovým súčastiam bazéna a pri vnútorných bazénoch jej pary môžu pri nedostatočnom odvetraní poškodzovať vzduchotechniku.

Ak potrebujete poradiť s desinfekciou vody v bazéne, napíšte nám alebo zavolajte. Spoločne nájdeme riešenie aj pre váš bazén.

+421 902 800 900
info@pool-home.sk

slana voda bazenova sol

 

 

Nezáväzná ponuka

Čo je to nezáväzná ponuka? Vy nám napíšete, aký bazén chcete, prípadne, aké by mal mať vybavenie (samočistenie, na slanú vodu, protiprúd, prekrytie...). My Vám pripravíme ponuku a Vy budete o krok bližšie k vlastnému bazénu.

Chcem nezáväznú ponuku

Navštívte nás

Navštívte nás v Senci, priamo u fabriky na výrobu keramických bazénov Compass. Dohodnite si s nami stretnutie, alebo príďte kterýkoľvek pracovný deň od 8:30 do 16:00. Po dohode aj v iný čas.

Teší sa na vás
Vlado (0911 979 019‬), Matej (0902 800 900) a Karel (0911 979 709)

Rezervujte si termín