Pred kúpou bazéna

Je potrebné na stavbu bazéna stavebné povolenie?

Bazény do 25 m2 zastavanej plochy nevyžadujú stavebné povolenie, len stavebné ohlásenie. Bazén väčší ako 25 m2 podlieha územnému rozhodnutiu a stavebnému povoleniu. Ak bazén budujete súčasne so stavbou rodinného domu, musíte ho zahrnúť do povolenia. O aktuálnych podmienkach sa vopred informujte priamo na vašom stavebnom úrade.

Aký typ bazéna si zvoliť?

Premyslite si, ako budete bazén využívať a prispôsobte jeho rozmery a vybavenie vaším potrebám. Pre športové plávanie je vhodný bazén s dĺžkou nad 10 metrov, alebo s menší bazén s protiprúdom.

NÁŠ TIP: Bazén so šikmým dnom dobre využite pre loptové hry s deťmi, kedy deti sú v plytkej časti a dospelí v hlbšej časti bazéna.

Koľko stojí prevádzka bazéna?

Do prevádzky bazéna je treba započítať spotrebu bazénovej filtrácie, bazénovej technológie, chémie, zazimovanie a odzimovanie bazéna prípadne ohrev bazéna. V súčte ide o sumy, ktoré v závislosti od veľkosti bazéna a použitej technológie, môžu presiahnuť 500 € ročne.

Podrobnejšie o tom píšeme v 5. bode článku 5 vecí, ktoré musíme vedieť, kým si kúpime bazén

Z čoho sa vyrábajú zapustené bazény?

Trh ponúka široký výber zapustených bazénov. Sú to betónové, plastové, laminátové a keramické bazény. Viac o výhodach a nevýhodach týchto materiálov si prečítate v článku “Porovnanie materiálov, z ktorých sa vyrába bazén”, ktorý práve pripravujeme 🙂

Čo si mám predstaviť pod pojmom keramický bazén?

Stena keramického bazéna sa skladá z ôsmich vrstiev, ktoré sa postupne nanášajú na tzv. kopyto (formu) od najvrchnejšej vrstvy až po tú spodnú. Jedna z vrstiev je tzv. keramické jadro, ktoré dáva bazénu väčšiu pevnosť, stabilitu a zabraňuje osmóze. Zloženie vrstiev keramického bazéna je tu.

Údržba bazéna

Čo je to pH a prečo je dôležité ho pravidelne merať?

Hodnota pH bazénovej vody udáva, či je voda zásaditá alebo kyslá. Odporúčané rozmedzie pH je 7,0 až 7,4. Ak máme akýkoľvek problém s vodou, na prvom mieste je treba upraviť pH a až potom aplikovať chemické dezinfekčné prostriedky. Tie totiž účinkujú iba vo vode s dobre upraveným pH. Viac píšeme v našom článku Návod na ošetrovanie vody, ktorý pripravujeme.

Ako sa starať o vodu v bazéne?

Priezračnú a nezávadnú vodu v bazéne vám zaručí správna starostlivosť. Tá sa skladá z troch krokov, ktoré je potrebné vždy dodržať, aby bol bazén zakaždým len potešením:

  • Čistenie mechanických nečistôt
  • Úprava pH
  • Dezinfekcia vody

Ako udržať vodu v bazéne priezračne čistú počas celej sezóny, podrobnejšie popisujeme v článku Starostlivosť o bazénovú vodu.

Čo je to samočistiaci bazénový systém?

Samočistiaci bazén je systém bazénových trysiek, ktoré postupne naháňajú nečistoty smerom k dnovej výpusti. Cyklus sa opakuje, kým nie je bazén čistý. Viac v článku Samočistiaci bazén – čo to je a ako funguje?

Ako sa starať o bazén v zime?

  • Je nutné sledovať výšku hladiny vody v bazéne. Ak sa vďaka výdatným zrážkam voda priblíži k niektorému technologickému prvku, t.j. protiprúd, trysky, svetlá, lamela, je potrebné prebytočnú vodu odčerpať.
  • Za prípadné poškodenie bazéna (resp. technológie) spôsobené zamrznutím neodčerpanej vody, nenesieme zodpovednosť.
  • Do bazéna nie je nutné dávať styrodur/ plastové fľaše, nakoľko zamrznutím správne zazimovaného bazéna nemôže dôjsť k poškodeniu telesa. Tu si prečítajte, prečo..

 

Zakalená (mútna) voda v bazéne

Zakalenie vody môže byť spôsobené zvýšeným pH. Upravte vodu prípravkom pH Mínus na hodnotu 7,0 – 7,6. Dávkovanie zvoľte podľa návodu. Nechajte vodu cirkulovať 6 hodín.

Ďalšou príčinou mútnej vody môžu byť mikroskopické nečistoty, ktoré nedokáže filtrácia odfiltrovať. Ak máte zrovnané pH, použite vločkovač, nechajte 6-8 hodín účinkovať a potom prefiltrujte.

Zelená voda (riasa) v bazéne

Ak sa Vám vo vode rozmnoží riasa, snažte sa ju čo najskôr odstrániť. Riasa môže mať zelenú, žltú, hnedú, ale aj čiernu farbu. Ak je riasa na stenách a dne bazéna postupujte nasledovne:

Upravte pH. Rozpustite vo vlažnej vode 30g/m3 rýchlorozpustného chlóru, rovnomerne rozlejte po hladine bazéna, nechajte 8 hod. pôsobiť, následne mŕtvu riasu odstráňte vysávačom vysatím do odpadu. Po vysatí skontrolujte kvalitu vody testerom a v prípade potreby upravte.