Pred kúpou bazéna

Je potrebné na stavbu bazéna stavebné povolenie?

Bazény do 25 m2 zastavanej plochy nevyžadujú stavebné povolenie, len stavebné ohlásenie. Bazén väčší ako 25 m2 podlieha územnému rozhodnutiu a stavebnému povoleniu. Ak bazén budujete súčasne so stavbou rodinného domu, musíte ho zahrnúť do povolenia. O aktuálnych podmienkach sa vopred informujte priamo na vašom stavebnom úrade.

Aký typ bazéna si zvoliť?

Premyslite si, ako budete bazén využívať a prispôsobte jeho rozmery a vybavenie vaším potrebám. Pre športové plávanie je vhodný bazén s dĺžkou nad 10 metrov, alebo s menší bazén s protiprúdom.

NÁŠ TIP: Bazén so šikmým dnom dobre využite pre loptové hry s deťmi, kedy deti sú v plytkej časti a dospelí v hlbšej časti bazéna.

Koľko stojí prevádzka bazéna?

Do prevádzky bazéna je treba započítať spotrebu bazénovej filtráciebazénovej technológie, chémie, zazimovanie a odzimovanie bazéna prípadne ohrev bazéna. V súčte ide o sumy, ktoré v závislosti od veľkosti bazéna a použitej technológie, môžu presiahnuť 500 € ročne.

Podrobnejšie o tom píšeme v 5. bode článku 5 vecí, ktoré musíme vedieť, kým si kúpime bazén

Z čoho sa vyrábajú zapustené bazény?

Trh ponúka široký výber zapustených bazénov. Sú to betónové, plastové, laminátové a keramické bazény. Viac o výhodach a nevýhodach týchto materiálov si prečítate v článku Porovnanie laminátových, keramických, plastových a betónových bazénov.

Čo si mám predstaviť pod pojmom keramický bazén?

Stena keramického bazéna sa skladá z ôsmich vrstiev, ktoré sa postupne nanášajú na tzv. kopyto (formu) od najvrchnejšej vrstvy až po tú spodnú. Jedna z vrstiev je tzv. keramické jadro, ktoré dáva bazénu väčšiu pevnosť, stabilitu a zabraňuje osmóze. Zloženie vrstiev keramického bazéna je tu.

Údržba bazéna

Čo je to pH a prečo je dôležité ho pravidelne merať?

Hodnota pH bazénovej vody udáva, či je voda zásaditá alebo kyslá. Odporúčané rozmedzie pH je 7,0 až 7,4. Ak máme akýkoľvek problém s vodou, na prvom mieste je treba upraviť pH a až potom aplikovať chemické dezinfekčné prostriedky. Tie totiž účinkujú iba vo vode s dobre upraveným pH.

Príliš kyslá alebo príliš zásaditá voda môže byť škodlivá pre pokožku a oči a môže tiež poškodiť bazénové vybavenie, ako sú filtre a hadice.

 

Ako sa starať o vodu v bazéne?

Priezračnú a nezávadnú vodu v bazéne vám zaručí správna starostlivosť. Tá sa skladá z troch krokov, ktoré je potrebné vždy dodržať, aby bol bazén zakaždým len potešením:

  • Čistenie mechanických nečistôt
  • Úprava pH
  • Dezinfekcia vody

Ako udržať vodu v bazéne priezračne čistú počas celej sezóny, podrobnejšie popisujeme v článku Starostlivosť o bazénovú vodu.

Čo je to samočistiaci bazénový systém?

Samočistiaci bazén je systém bazénových trysiek, ktoré postupne naháňajú nečistoty smerom k dnovej výpusti. Cyklus sa opakuje, kým nie je bazén čistý. Tento systém je možné montovať iba do nových bazénov. Viac v článku Samočistiaci bazén – čo to je a ako funguje?

Ako sa starať o bazén v zime?

Postup u bazéna, kde je voda vypustená pod trysky a skimmer:

  • Je nutné sledovať výšku hladiny vody v bazéne. Ak sa vďaka výdatným zrážkam voda priblíži k niektorému technologickému prvku, t.j. protiprúd, trysky, svetlá, lamela, je potrebné prebytočnú vodu odčerpať.
  • Za prípadné poškodenie bazéna (resp. technológie) spôsobené zamrznutím neodčerpanej vody, nenesieme zodpovednosť.
  • Do bazéna nie je nutné dávať styrodur/ plastové fľaše, nakoľko zamrznutím správne zazimovaného bazéna nemôže dôjsť k poškodeniu telesa. Tu si prečítajte, prečo..

 

Zakalená (mútna) voda v bazéne

Zakalenie vody môže byť spôsobené zvýšeným pH. Upravte vodu prípravkom pH Mínus na hodnotu 7,0 – 7,6. Dávkovanie zvoľte podľa návodu. Nechajte vodu cirkulovať 6 hodín.

Ďalšou príčinou mútnej vody môžu byť mikroskopické nečistoty, ktoré nedokáže filtrácia odfiltrovať. Ak máte zrovnané pH, použite vločkovač, nechajte 6-8 hodín účinkovať a potom prefiltrujte.

Dôležité je aj pravidelné čistenie pieskovej filtrácie. Počas sezóny odporúčame preplachovať piesok raz za 4-6 týždňov.

Zelená voda (riasa) v bazéne

Ak sa Vám vo vode rozmnoží riasa, snažte sa ju čo najskôr odstrániť. Riasa môže mať zelenú, žltú, hnedú, ale aj čiernu farbu. Ak je riasa na stenách a dne bazéna postupujte nasledovne:

Upravte pH. Rozpustite vo vlažnej vode 30g/m3 rýchlorozpustného chlóru, rovnomerne rozlejte po hladine bazéna, nechajte 8 hod. pôsobiť, následne mŕtvu riasu odstráňte vysávačom vysatím do odpadu. Po vysatí skontrolujte kvalitu vody testerom a v prípade potreby upravte.

Nezáväzná ponuka

Čo je to nezáväzná ponuka? Vy nám napíšete, aký bazén chcete, prípadne, aké by mal mať vybavenie (samočistenie, slanú vodu, protiprúd, prekrytie...). My Vám pripravíme ponuku a Vy budete o krok bližšie k vlastnému bazénu.

Chcem nezáväznú ponuku