Bazénový seriál, ktorý vznikol v spolupráci s Rádiom Slovensko

Rozprávali sme o bazénoch a šetrení vodou.

Počas piatich minút sa dozviete o domácich bazénoch od našich kolegov Lindy, Jozefa a Tibora.

Môžete si ho vypočuť na priloženom videu, alebo si prečítať prepis nižšie.

Bazénový seriál – prepis rozhlasovej relácie:

Blíži sa leto, prázdniny, dovolenky, slnko svieti, voda láka, chcelo by to: veľký bazén!

Mať krásny veľký bazén, to je sen. V reálnom a praktickom živote si ale treba zhodnotiť potreby rodiny, pripraviť bazén tak, aby ho rodinný rozpočet dokázal uživiť. Potvrdila to aj Linda Lackovičová, ktorá pracuje vo firme predávajúcej bazény do zeme:

LL: „V podstate vždy na začiatku toho rozhodovacieho procesu je tá príjemná emócia. Že si predstavím sám seba pri bazéne, ale potom prichádzajú všetky tie praktické otázky: aký bazén, koľko to bude stáť, ako dlho to bude trvať, kým sa konečne budeme môcť kúpať.“

Investíciu do zapusteného bazéna je potrebné naozaj dôkladne zvážiť.

LL: „V rámci zapustených bazénov je veľa možností, čo sa týka materiálového portfólia. A od toho sa odvíjajú aj financie.“

Obľúbeným a populárnym materiálom pri bazénoch je karbónkeramika. Čo je sám o sebe veľmi tuhý materiál.

LL: „Vo všeobecnosti tento typ bazéna nevyžaduje ani betónovú základovú dosku, čiže vám stačí vlastne ako podložie vymývaný riečny štrk. V jeden deň ráno bazén privezú, žeriav ho preloží, čata technikov začne pracovať a za 3 dni sa v podstate môžete kúpať.“

Ich nevýhoda je, že sú vyrábané na továrenskej forme, to znamená, môžete vybrať veľkosti a tvary, ktoré poskytujú len výrobcovia. Ako je to s hĺbkou bazéna?

Tibor Meszáros: „Štandardný domáci bazén by nemal byť hlbší ako meter päťdesiat. V európskom meradle sa táto hĺbka presadzuje čím ďalej, tým viac. To znamená, že momentálne európske normy sú len odporúčacie, ale je len otázkou času, kedy sa budú stávať záväzné.“

Ako je to so zárukou na bazén?

TM: „Záruka je v takýchto prípadoch v prvom rade o tom, aby vám to teleso udržovalo vodu. Najviac problémov pri bazénových telesách práve vzniká pri inštalácii. Či už je to montáž svetiel, protiprúdu a ostatných zariadení. Čiže tam je treba sa zamerať na renomovanosť spoločnosti, kde si to dáte urobiť.“

S príchodom leta možno navštívite nejaké kúpalisko, poprípade kúpele. Bazény sú obľúbené aj v prípade športovcov. Hovorí náš najúspešnejší kladivár v súčasnosti Marcel Lomnický:

ML: „Znamená to pre mňa relax, osvieženie, po ťažkom tréningu oddýchnuť vo vode.“

Chcel by ho mať aj doma?

ML: „Aj áno, aj nie. Chcel by som ho mať, pretože tak ako hovorím, rád relaxujem v takom bazéne, ale aj nie, pretože viem, že to je kopec roboty okolo toho, je to náročné udržovať si taký bazén.“

Správna starostlivosť o bazén vyžaduje nielen čas, ale aj podrobné znalosti bazénovej chémie a ďalších prostriedkov, ktoré sú určené k starostlivosti. Jozef Holek vysvetľuje, ako na čistenie bazéna:

JH: „Ak si to zákazník chce robiť svojpomocne, môže sa to robiť základným mechanickým ručným vysávačom. Lepšie a jednoduchšie je samozrejme používanie vysávačov, ktoré sú buď poloautomatické, alebo automatické. Automatické vysávače si vedia zmerať konkrétny bazén, dokážu vyčistiť dno. Lepšie vysávače dokážu vyčistiť aj bočné steny.“

Každý bazén má svoj filter?

JH: „Každý dobrý bazén by mal mať svoj filter, filtrácia je základ čistej vody. Dobrá filtrácia, profesionálna filtrácia je piesková, je to dosť komplikovaná záležitosť. Filtrácia musí byť správne navrhnutá a správne nainštalovaná a vtedy máte záruku, že ten bazén bude naozaj čistý a zdravotne nezávadný.“

Keď máme vyčistený bazén, môžeme sa zamerať na kvalitu vody. Jej tvrdosť a pH treba kontrolovať a upravovať špeciálnymi prípravkami.

JH: „Existuje množstvo typov testerov, každý z týchto testerov dokáže určiť tvrdosť vody, voľný chlór vo vode a pH vody. Minimálne raz za týždeň namočiť tester do vody, skontrolovať hodnoty, ak treba, tak ich upraviť. Aby bola voda v bazéne neškodná a všetky používané prostriedky fungovali správne, musí sa hodnota pH pohybovať v istom rozmedzí. Správne pH by malo byť medzi 7,2 a 7,6. Ak je to pH vyššie alebo nižšie, ako táto doporučená hodnota, tak sa rapídne znižuje dezinfekcia voľným chlórom. Ak to necháte tak, tak samozrejme tá voda sa pokazí, zozelenie, sú tam riasy, ľudia sa s tým potom trápia.“

Príroda nemá nevyčerpateľné zdroje. Pri bazénoch to platí dvojnásobne. Výrobcovia sa snažia nachádzať koncepty, ktoré sú s ekológiou vo väčšom súlade.

LL: „Čo sa týka možno zloženia tých materiálov, je veľmi ťažko vybrať ekologický materiál, ale vlastne vieme sa zaoberať potom šetrením vody, šetrením nákladov.

HYDRO-ECO koncept, ktorý prichádza ako úplne novinka na slovenskom trhu, znamená že bazén sa nevypúšťa, zostáva stále napustený. Je tam veľmi jednoduché zariadenie – taký termostat. Tomu bazénu sa v podstate v zime nemôže nič stať, aj keď prichádza k tomu faktu, že v ňom zamŕza voda.“

Lindu Lackovičovú dopĺňa hneď v tejto chvíli Tibor Meszáros, ktorý pracuje v bazénovom priemysle viac ako 15 rokov.

TM: „Pri vode je dôležitá dezinfekcia. Predsa len ľudia nejak často rozmýšľajú o tom, aby sa vyhli nejakým chlórovaným vodám a tak, ale na druhej strane aj tá soľ, ktorá sa dáva sa rozkladá na sodík a chlór, čiže hádzať nejaké tabletky, sypať prášky, prípadne dávkovať samotný chlór do vody je myslím si, že už trošku minulosť, dneska sa treba pozerať skutočne po ekologickejších systémoch a to sú napríklad aj tie solinátory, alebo niektoré magnéziové soli.“

Pripravilo Rádio Slovensko, jún 2020.

Bazén, ktorý šetrí vodu a vaše peniaze

Myslíme na našu prírodu, vnímame problémy s nedostatkom vody a tak prinášame systém, kedy bazén zostáva napustený cez zimu niekoľko rokov.

Viac o úspornom bazéne