Prečo dávať do bazéna slanú vodu – dezinfekcia vody soľou

Prečo je dobré zvoliť pre dezinfekciu bazéna slanú vodu a aké výhody a nevýhody prináša.

Slaná voda v bazéne zďaleka nie je ako morská voda, ktorá má koncentráciu okolo 3,5 %. Koncentrácia soli v rodinných bazénoch sa pohybuje okolo 0,3-0,5 %, tj. 3-5 kg ​​na 1m3 vody. Chuťovo sa podobá slanosti ľudskej slzy, ale aj tá je približne dvojnásobná.

Dezinfekcia soľou neznamená, že vo vode nie je prítomný chlór.

Dezinfekcia vody prebieha prostredníctvom chlóru vzniknutého pri elektrolýze rozkladom soli na voľný (plynný) chlór.

Prečo zvoliť dezinfekciu vody soľou?

  • zbavíme sa používania klasických chlórových prípravkov (granuláty, tablety atď.), ktoré neumožňujú tak presné dávkovanie
  • zoptimalizujeme množstvo použitého chlóru v bazéne vďaka presnému dávkovaniu

V čom je teda rozdiel?

Zatiaľ čo pri klasickej úprave bazénovej vody, pomocou chlórových prípravkov, dávkujeme chlór na celkové množstvo bazénovej vody, pri slanej vode však dochádza k dezinfekcii už minimálneho množstva vody pretekajúceho solinátorom (tzv. soľničkou).

V automatickom solinátore dochádza k rovnomernej a stálej produkcii chlóru, ktorá zaisťuje vysokú kvalitu a čistotu bazénovej vody po celú sezónu.

Súčasne s dávkovaním chlóru je potrebné dôsledne strážiť hladinu pH. Odporúčame používať automatický dávkovač pH, ktorý udržiava pH na optimálnej úrovni, t.j. 7,0 – 7.6.

V prípade zvýšeného pH, dramaticky klesá účinnosť dezinfekcie, voda zapácha, cítiť chlór a hrozí, že sa čoskoro pokazí. Ale to platí aj pri použití bežného dávkovania chlóru vo forme tabliet alebo granulátu.

Výhody slanej vody

  • výrazné zníženie nákladov za nákup chlórových prípravkov
  • keďže je koncentrácia soli vo vode podobná ľudským slzám, nebude vám dráždiť oči
  • je vhodná aj pre osoby s citlivou pokožkou alebo ochorením kože (lupienka, atopický ekzém a pod.) – najmä v prípade kvalitnej morskej soli, ktorá obsahuje ďalšie minerály
  • slaná voda má dokonca mierne antiseptické účinky
  • nižšie prevádzkové náklady

Nevýhody slanej vody

  • je nutné používať výhradne technológiu určenú pre slanú vodu
  • náklady na kúpu soľného zariadenia, ktoré sa vrátia vďaka nižším prevádzkovým nákladom
slana voda bazenova sol
Bazénová soľ

Nezáväzná ponuka

Čo je to nezáväzná ponuka? Vy nám napíšete, aký bazén chcete, prípadne, aké by mal mať vybavenie (samočistenie, slanú vodu, protiprúd, prekrytie...). My Vám pripravíme ponuku a Vy budete o krok bližšie k vlastnému bazénu.

Chcem nezáväznú ponuku