Sprevádzkovanie bazéna v piatich krokoch

Keď nám na okná zaklope jar, prichádza čas na práce v záhrade, ale aj čas na sprevádzkovanie bazéna po zime.

V nasledujúcich piatich krokoch sa dozviete, kedy a ako odzimovať bazén.

sprevádzkovanie bazéna zazimovanie odzimovanie bazéna

1. Kedy sprevádzkovať bazén

Ideálne je začať, keď teplota vzduchu ešte neprekročila 15°C, vtedy sa totiž začínajú pomaly množiť riasy a zbytočne to predraží a skomplikuje zajarnenie. Bazény bez automatického merania a dávkovania pH alebo chlóru je možné sprevádzkovať, aj keď je teplota pod 10°C. Tie s automatikou si musia počkať nad 10°C, lebo sondy potrebujú na fungovanie teplejšiu vodu.

2. Ako vyčistiť bazén

Zazimovaný bazén, ktorý nemá prekrytie, je väčšinou plný rôznych nečistôt a napadaného lístia. Pomocou sieťky všetko vyberte, nasaďte si gumáky a steny bazéna vyvapkujte a umyte bazénovým čistiacim prípravkom. Pokiaľ je voda veľmi špinavá, odporúčame ju úplne vypustiť a bazén následne umyť. Nezabudnite, že bazén nemôže byť dlho prázdny, preto treba začať hneď s jeho napúšťaním.

3. Príprava bazénovej technológie

Ak si odzimujete bazén sami, alebo využívate služby našej firmy, postup je rovnaký. Ideálne je ho mať napustený do 1/3 čistou vodou. Nasleduje kontrola tesnení, pripojenie filtrácie, nastavenie všetkých systémov a zariadení na požadované hodnoty. Voda by sa mala každý deň 1-2x prefiltrovať, v závislosti od teploty a znečistenia. V neposlednom rade nesmieme zabúdať na piesok v pieskovej filtrácii, jeho výmena sa odporúča raz za 3-4 roky.

4. Ošetrenie vody

Ako prvé sa použije tzv. šok chlór, ktorý vodu vyčistí od prípadných mikroorganizmov. Následne sa upraví tvrdosť vody a pH s ideálnym rozmedzím 7,2 – 7,6. V prípade použitia mestskej vody si viete ušetriť čas a náklady s jej úpravou.

Prečítajte si, základné pravidlá v starostlivosti o bazénovú vodu počas sezony.

5. Čo robiť, ak je voda v bazéne špinavá a zelená

Kým prídu naši technici na zajarnenie a nechcete bazén ešte umývať a voda je zelená, môžete jej pomôcť vybratím nečistôt pomocou sieťky, úpravou pH na rozmedzie hodnôt 7,2 – 7,6 (použite pH mínus alebo pH plus) a premiešajte vodu napr. metlou. Po jednom dni skontrolujte hodnoty a keď tak ešte upravte. Následne aplikujte chlór na likvidáciu rias a mikroorganizmov a opäť metlou premiešajte.

TIP: Ideálne je, ak sa vám o bazén stará jedna firma. Ak si napr. zazimovávate bazén sami a my vám ho odzimujeme, nemôžeme zodpovedať za nesprávne zazimovanie – napr. poškodenia technológie. To isté platí aj pri funkčnosti technológie počas kúpacej sezóny, ktorú ste si spustili sami. Jednoducho sa obráťte na bazénových profesionálov a o váš bazén bude celoročne postarané.