Starostlivosť o bazénovú vodu – základné pravidlá

Čistá voda v bazéne počas celej sezóny nie je žiadna veda. Starostlivosť o bazénovú vodu vyriešite, keď dodržíte tieto tri hlavné zásady:

1. Čistenie bazénovej vody od mechanických nečistôt

Vodu v bazéne znečisťujú mechanické nečistoty – lístie, hmyz, tráva a pod.

 • Nečistoty na vodnej hladine najlepšie odstránia sieťky na povrchové nečistoty.
 • Nečistoty vo vode pozbierajte pomocou plnoautomatického, poloautomatického alebo ručného bazénového vysávača napojeného na filtráciu cez skimmer. Pre zapustené bazény je najvhodnejší pieskový filter. Kartušový a náplavový filter sú dobrou voľbou pre jednoduché bazény, ktoré na zimu zložíte do garáže.
 • Samočistiaci bazén – plne automatické vysávanie bazéna „bez vysávača“ je alternatívou pre tých, ktorí chcú, aby bazén pracoval sám. Ako to funguje? Predstavte si, ako zametáte podlahu a pred sebou tvoríte kôpky smetia, ktoré potom nahrniete na lopatku a vyhodíte. To všetko urobia za vás trysky samočistiaceho systému Vantage a vy nemusíte pohnúť ani prstom.

2. Chemické ošetrenie vody – dezinfekcia

Kúpaním a slnečným žiarením sa v bazéne množia baktérie a mikroorganizmy, tie môžu spôsobiť nielen zakalenie, zafarbenie či zápach vody, ale aj rôzne zdravotné ťažkosti najmä u malých detí. Preto je nutná pravideľná dezinfekcia, ktorú je možné vykonávať niekoľkými spôsobmi:

 • chemickými prípravkami na báze chlóru,
 • kyslíkom,
 • fyzikálnymi javmi, ako je napr. UV žiarenie,
 • dezinfekčnými vlastnosťami niektorých kovov (meď, striebro)
 • „slanou vodou“ – metóda založená na elektrolýze slanej vody, kedy v tzv. solnizačnej jednotke dochádza k vytvoreniu voľného chlóru a k okamžitej dezinfekcii vody. Viac o dezinfekcii bazénovej vody soľou píšeme v článku Prečo dávať do bazéna slanú vodu.

Výhody slanej vody:

 1. presné dávkovanie – nedochádza teda k prechlórovaniu,
 2. voda nezapácha – pri dodržanej koncentrácii voľný chlór nie je cítiť,
 3. slaná voda je šetrná k ľudskej pokožke,
 4. nedráždi oči – slanosť vody (3-4g na liter) zodpovedá približne polovici slanosti ľudskej slzy (0,7-1g/l).

3. Úprava pH bazénovej vody

Aby bola voda stále krištáľovo čistá, je nutné udržiavať optimálne pH, tj. ukazovateľ „kyslosti“ (pH 0 – 7) či „zásaditosti“ (pH 7-14) vody. Vyššie pH prispieva k množeniu mikroorganizmov a následnej degradácii kvality vody. Správne pH by sa malo pohybovať v rozmedzí cca 7,0-7,4. Slnečným žiarením, resp. ohrevom vody a kúpaním hladina pH rastie. Na reguláciu sa používa prostriedok pH mínus, ktorý možno dávkovať ručne alebo automaticky.

Starostlivosť o bazénovú vodu
Starostlivosť o bazénovú vodu

Nezáväzná ponuka

Čo je to nezáväzná ponuka? Vy nám napíšete, aký bazén chcete, prípadne, aké by mal mať vybavenie (samočistenie, slanú vodu, protiprúd, prekrytie...). My Vám pripravíme ponuku a Vy budete o krok bližšie k vlastnému bazénu.

Chcem nezáväznú ponuku