Starostlivosť o bazénovú vodu – základné pravidlá

Čistá voda v bazéne počas celej sezóny nie je žiadna veda. Starostlivosť o bazénovú vodu vyriešite, keď dodržíte tieto tri hlavné zásady:

1. Čistenie bazénovej vody od mechanických nečistôt

Vodu v bazéne znečisťujú mechanické nečistoty – lístie, hmyz, tráva a pod.

 • Nečistoty na vodnej hladine najlepšie odstránia sieťky na povrchové nečistoty.
 • Nečistoty vo vode pozbierajte pomocou plnoautomatického, poloautomatického alebo ručného bazénového vysávača napojeného na filtráciu cez skimmer. Pre zapustené bazény je najvhodnejší pieskový filter. Kartušový a náplavový filter sú dobrou voľbou pre jednoduché bazény, ktoré na zimu zložíte do garáže.
 • Samočistiaci bazén – plne automatické vysávanie bazéna „bez vysávača“ je alternatívou pre tých, ktorí chcú, aby bazén pracoval sám. Ako to funguje? Predstavte si, ako zametáte podlahu a pred sebou tvoríte kôpky smetia, ktoré potom nahrniete na lopatku a vyhodíte. To všetko urobia za vás trysky samočistiaceho systému Vantage a vy nemusíte pohnúť ani prstom.

2. Chemické ošetrenie vody – dezinfekcia

Kúpaním a slnečným žiarením sa v bazéne množia baktérie a mikroorganizmy, tie môžu spôsobiť nielen zakalenie, zafarbenie či zápach vody, ale aj rôzne zdravotné ťažkosti najmä u malých detí. Preto je nutná pravideľná dezinfekcia, ktorú je možné vykonávať niekoľkými spôsobmi:

 • chemickými prípravkami na báze chlóru,
 • kyslíkom,
 • fyzikálnymi javmi, ako je napr. UV žiarenie,
 • dezinfekčnými vlastnosťami niektorých kovov (meď, striebro)
 • „slanou vodou“ – metóda založená na elektrolýze slanej vody, kedy v tzv. solnizačnej jednotke dochádza k vytvoreniu voľného chlóru a k okamžitej dezinfekcii vody. Viac o dezinfekcii bazénovej vody soľou píšeme v článku Prečo dávať do bazéna slanú vodu.

Výhody slanej vody:

 1. presné dávkovanie – nedochádza teda k prechlórovaniu,
 2. voda nezapácha – pri dodržanej koncentrácii voľný chlór nie je cítiť,
 3. slaná voda je šetrná k ľudskej pokožke,
 4. nedráždi oči – slanosť vody (3-4g na liter) zodpovedá približne polovici slanosti ľudskej slzy (0,7-1g/l).

3. Úprava pH bazénovej vody

Aby bola voda stále krištáľovo čistá, je nutné udržiavať optimálne pH, tj. ukazovateľ „kyslosti“ (pH 0 – 7) či „zásaditosti“ (pH 7-14) vody. Vyššie pH prispieva k množeniu mikroorganizmov a následnej degradácii kvality vody. Správne pH by sa malo pohybovať v rozmedzí cca 7,0-7,4. Slnečným žiarením, resp. ohrevom vody a kúpaním hladina pH rastie. Na reguláciu sa používa prostriedok pH mínus, ktorý možno dávkovať ručne alebo automaticky.

Starostlivosť o bazénovú vodu

 

 

Nezáväzná ponuka

Čo je to nezáväzná ponuka? Vy nám napíšete, aký bazén chcete, prípadne, aké by mal mať vybavenie (samočistenie, na slanú vodu, protiprúd, prekrytie...). My Vám pripravíme ponuku a Vy budete o krok bližšie k vlastnému bazénu.

Chcem nezáväznú ponuku