8 najčastejších otázok pred kúpou bazéna
Kúpa nového bazéna je veľká vec. Na týchto osem otázok sa pýtajú naši potencionálni zákazníci, kým sa rozhodujú pre zapustený bazén.
1. Kedy začať plánovať stavbu bazéna a prečo? Čo všetko je treba vopred premyslieť?
Plánovanie bazéna je pre väčšinu rodín veľká vec, je to dlhodobejšie rozhodnutie a investícia, ale sú aj takí, ktorí sa rozhodujú veľmi rýchlo. Vedia, čo chcú, kam ho chcú a najlepšie, aby bol už zajtra u nich na záhrade 😊.
V ktorom ročnom období…
Veľa závisí od toho, či si chce zákazník užiť celú kúpaciu sezónu, v tom prípade treba bazén objednávať začiatkom roka, aby sa stihli spraviť všetky stavebné práce, alebo na jeseň a rozložiť si tak náklady, kde montáž technológie bude až na jar. Výhodou je, že v priebehu jari už sú stavebné práce pomaly dokončené a celá záhrada môže kvitnúť a rásť a majitelia pomaly môžu skočiť do bazéna!
Chcem bazén? A na čo?
Tomuto všetkému ale predchádza dôležité rozhodnutie. Chcem bazén? Na čo ho budem používať? Pre deti, na schladenie, na párty, na športovanie… Aký by mal byť veľký? Kde bude umiestnený? Koľko ma bude stáť? Čo všetko potrebujem, aby som sa dostal k môjmu vysnívanému bazénu? Chcem ho prekryť? Ak áno, čím?
2. Aké výhody má počítať so stavbou bazéna už spolu so stavbou domu?
V dnešnej dobe je veľa zákazníkov, ktorí so zapusteným bazénom počítajú už priamo pri projektovaní rodinného domu. Tým pádom podávajú žiadosť o stavebné povolenie ako komplet. Pri základoch domu sa už môže spraviť aj príprava na bazén a ak sú zákazníci spokojní so stavebnou firmou, môže sa im postarať aj o stavebné práce okolo bazéna, ktoré bazenári väčšinou nerobia. Tým pádom nie je nutné, aby sa niečo robilo dodatočne.
3. Čo ak sa rozhodneme postaviť si bazén dodatočne, keď už dom stojí? Aké rôzne povolenia je potrebné získať? Na čo všetko musíme myslieť?
Do veľkosti bazéna 25m2 je ohlasovacia povinnosť, nad 25m2 je nutné stavebné povolenie, čo chvíľku trvá. Ak už dom stojí, je nutná obhliadka miesta realizácie, či sa tam bazén bude dať preniesť žeriavom. Bazén totiž príde k zákazníkovi na nákladom aute, tam ho žeriav prekladá do pripravenej jamy, ktorú musí pripraviť stavebná firma pomocou bagra, minibagra alebo ručne. Po inštalácii sa bazén obsype suchým betónom a na záver sa spraví betónový veniec. Súbežne sa robí aj šachta alebo domček na technológiu.
4. Čo všetko hrá rolu pri rozhodovaní sa, aký bazén si postavíme?
Myslím si, že úplne prvé pri rozhodovaní je, koľko chceme a môžem edo bazéna investovať. Či chceme bazén na obmedzené obdobie, alebo na celý život. Či sa chceme o neho starať viac alebo menej. Bazény Compass máte navždy, výrobca dáva 40 ročnú záruku na pretečenie a osmózu. Je to investícia do budúcnosti, nie niečo, čo za 5-10 rokov vymeníte alebo bude potrebovať zásadnú údržbu.
5. Ako ochrániť bazén pred vplyvmi počasia? Aká je ochrana detí a zvierat?
Na trhu existuje viacero variant prekrytia bazéna. V prvom rade ide o bezpečnosť detí, ale aj zvierat. V druhom, nemenej dôležitom, ide o to, aby voda zbytočne nechladla a zabránilo sa padaniu nečistôt do bazéna. V ponuke sú solárne plachty, lamelové prekrytie, posuvné terasové prekrytie, ale aj zastrešenia. Výber závisí od vkusu zákazníka, veľkosti pozemku a rozpočtu.
6. S čím treba rátať pri starostlivosti o bazén počas roka? – činnosti, náklady na starostlivosť.
Ak sa človek rozhodne kúpiť si zapustený bazén, musí sa naučiť s ním žiť. Potrebuje a určite si zaslúži pozornosť, tak ako domácnosť, auto, či záhrada.
Tí, ktorí si kúpia bazén so samočistiacim systémom Vantage, si starosť o čistotu robiť nemusia. Bazén sa vyčistí sám. Z každého iného treba vyberať nečistoty, či už na hladine, alebo na dne, ručne, alebo pomocou vysávača.
Veľmi dôležitá je kvalita vody. To sa nesmie podceňovať, nakoľko to môže poškodiť pokožku, plavky alebo aj bazén. Na testovanie stačia lakmusové papieriky, ktoré merajú chlór a pH, alebo to za vás môže robiť prístroj, ktorý automaticky dávkuje chlór alebo len pH. Závisí aj od toho, či máte vodu dezinfikovanú soľou alebo chlórom. Na trhu existuje veľa zariadení na dezinfekciu vody.
Náklady spojené s používaním bazéna sa môžu líšiť. Určite treba rátať s chémiou (chlórom, ak používate chlórové tablety), voda sa musí dopúšťať, nakoľko sa okrem odparovania vypúšťa aj pri prečisťovaní pieskovej filtrácie. Úbytok vody z dôvodu nadmerného skákania do bazéna nepočítame, to je samozrejmé a povinné! 😊 Chod filtračného čerpadla tiež niečo stojí, každý deň sa musí prefiltrovať celý bazén, takže od 6 do 12 hodín.
Sprevádzkovanie bazéna
Starostlivosť o bazén sa začína, keď príde jar a teplota vzduchu ešte neprekročí 15°C, lebo vtedy sa už začínajú pomaly vytvárať a množiť riasy. Ideálne je vodu vypustiť, bazén umyť prípravkami na to určenými a napustiť ho čistou vodou. Pokiaľ je bazén prekrytý, voda sa môže len upraviť a použiť. Ak je na zimnom režime bez vypúšťania, stačí skontrolovať a prípadne upraviť hodnoty vody.
Ďalším krokom je objednanie si zajarnenia bazéna, kde technici všetko po zime skontrolujú, spustia technológiu, nastavia správne hodnoty vody. Ak sa začne neskôr, keď už je vonku teplejšie, treba rátať určite s tým, že sa voda musí vypustiť a bazén umyť.
Potom prichádza kúpacia sezóna, kde treba odstraňovať nečistoty z bazéna, kontrolovať hodnoty vody, čistiť pieskový filter, ale hlavne sa veľa kúpať.
Keď teploty začnú klesať, príde čas na zazimovanie bazéna. Voda sa odpustí pod spätné trysky, technológia odstaví a takto čaká bazén na svoju príležitosť do ďalšej jari. Alebo si ho necháte napustený so systémom HydroEco, ktorý ponúka naša spoločnosť Pool & Home a ušetríte prírode vodu a sebe peniaze.
7. Aké sú druhy bazénov – ich výhody, nevýhody a ich cenové rozpätie
Bazénový trh je rôznorodý. Vie uspokojiť väčšinu zákazníkov, je z čoho vyberať. Nafukovacie bazény pozná každý, ale až keď sa tomu začne venovať, zistí, že si môže vybrať, či chce nadzemný, polozapustený alebo bazén zapustený do zeme. Skladací, laminátový, plechový, betónový, fóliový, keramický alebo nerezový. Ak začne zachádzať do detailov, dozvie sa, že každý má inú životnosť, inú kvalitu, iné nároky na údržbu a hlavne, inú cenu. A presne toto všetko si musí zvážiť.
Je úplne jasné, keď má niekto obmedzený rozpočet, nebude plánovať kúpu keramického alebo nerezového bazéna, i keď cena fóliových sa ku keramickým plus mínus kvôli stavebnej príprave dorovnáva. Ale! Keramický bazén je navždy, je to investícia. O ostatné sa treba starať, či už natierať alebo meniť fóliu, vymieňať a kupovať nový. Takže cenovo sa môžeme pohybovať od 500 € až po 100.000 €.
8. Čo všetko tvorí výslednú cenu bazéna? Ako dlho trvá dokončenie bazéna?
Rozhodnutie kúpiť si bazén ide ruka v ruke s rozpočtom. Aby nás nič nezaskočilo, je ideálne si to prejsť priamo s predajcom bazénov. Jedna časť sú stavebné práce, druhá technológia a na záver úprava okolia. Poďme po poriadku.
Kde bude bazén umiestený?
Musíme nájsť vhodné miesto, kde bazén bude. Potom vybrať druh a podľa toho pripravovať podklad: skladací nadzemný je najmenej náročný, stačí rovná plocha, či už štrkové lôžko, betónová platňa alebo len styrodur, aby bol v rovine. Polozapustené a zapustené bazény si vyžadujú väčšiu pozornosť na prípravu a aj vyššie náklady. Buď sa muruje, kde sa robí základová doska, dávajú „détéčka“, konštrukcie, veľa betónu… čaká nás polievanie a čakanie, kým všetko vytvrdne, alebo sa jednoducho vykope jama, natiahne geotextília, spraví štrkové lôžko a čaká sa na dodanie keramického bazéna.
Osadenie keramického bazéna trvá deň až dva, následne sa môže začať obsypávať suchým betónom a súbežne napúšťať vodou, na záver sa spraví betónový veniec a môže sa pripájať technológia a spúšťať bazén, dokončiť okolie. Murované bazény treba farbiť, dláždiť alebo lepiť fóliou. Najväčším nepriateľom pre stavbu bazéna je asi počasie, hlavne dážď, či sneh. Betónovať sa v dnešnej dobe dá pri skoro akejkoľvek teplote, ale lepiť spoje je ideálne od 15°C. Veľakrát sa práve kvôli počasiu posúva realizácia.
Bazén potrebuje svoju technológiu
Bazénová technológia (filter, dávkovanie dezinfekcie, protiprúd,…) tiež musí byť niekde uložená a tiež to závisí od druhu bazéna, ktorý sa rozhodneme kúpiť. Ukladá sa do šachty, domčeka, prístrešku. Voda v každom bazéne sa musí denne prefiltrovať, vo väčšine prípadov sa používa pieskový filter, ktorý je poháňaný čerpadlom a ovládaný tzv. 6-cestným ventilom – je to páčka, ktorú mechanicky prestavujete podľa návodu – prepierate, vypúšťate, filtrujete, zimujete… Toto má každý bazén a teraz prídu tie vychytávky, ak vám nestačí si každý týždeň vložiť do plaváčika alebo skimmera v bazéne veľkú chlórovú tabletu. Prístroje na dávkovanie pH, chlóru, soľné zariadenia, protiprúdy, tepelné čerpadlá, samočistiaci systém Vantage od Compassu… Poraďte sa so svojím bazénovým špecialistom, aby vám a vášmu bazénu nič nechýbalo a mohli ste si ho užívať čo najdlhšie počas roka.