Ako vybrať bazén – 5 vecí, ktoré musíme vedieť, kým si kúpime bazén
Uvažujete o tom, že by ste si kúpili bazén, ale neviete, kde začať. Bazén stojí veľa peňazí, nedá sa po jednom roku predať, niekto sa o neho musí starať a vy vlastne ani neviete, čo všetko potrebujete vedieť 🙂
Keď si odpovieme na nasledujúcich päť otázok, budeme mať jasno v tom, čo nás v živote s bazénom môže postretnúť. Poďme teda na to, ako vybrať bazén.
1. Kto sa bude kúpať ….?
Prvá otázka je kľúčová a vďaka nej zistíme, prečo si bazén chceme kúpiť a kto ho bude u nás doma využívať. My, naše deti, susedia, známi, my všetci spoločne?
Ak sa chceme kúpať celá rodina, občas pozvať susedov a priateľov, chceme z bazéna urobiť stredobod zábavy a odpočinku, miesto pre trávenie spoločného času, potom je investícia do zapusteného bazéna rozhodne správnym rozhodnutím.
Vo chvíli, ak by mal byť bazén určený len na vyjašenie sa malých detí, je možné, že sa uspokojíme s nafukovacím alebo jednoduchým nadzemným bazénom za pár eur.
2. Kto sa bude o bazén starať …?
Bazén nie je len zábava, ale aj práca. Často netušíme, koľko roboty je spojenej s prevádzkou bazéna, kým sami nezažijeme svoju prvú bazénovú sezónu.
Čo všetko treba okolo skoro každého bazéna robiť?
- Zbierať mechanické nečistoty na hladine a na dne bazéna.
- Preplachovať filtračný piesok.
- Čistiť skimmer.
- Sledovať kvalitu vody a udržiavať jej správne pH.
- Dávkovať chémiu, ktorá likviduje baktérie a mikroorganizmy.
- Zazimovať a odzimovať bazén.
To, do akej miery budeme túto prácu robiť my sami, záleží na výške investície, ktorú sme pripravení a ochotní do bazéna vložiť. Pretože väčšinu činností už dnes zabezpečia moderné bazénové technológie a tie niečo stoja.
Aké to sú?
- Na odstránenie nečistôt sú poloautomatické alebo plnoautomatické vysávače, poprípade tzv. samočistiaci systém Vantage, ktorý odstráni všetku špinu bez toho, aby sme pohli prstom.
- Dezinfekciu vody kontrolujú dávkovacie automaty, ktoré merajú hodnoty vody a podľa toho upravujú pH a množstvo dezinfekcie.
- Prepratie piesku vo filtrácii zaistí šesťcestný ventil a špinavú vodu vypustí do kanalizácie.
- Zazimovanie a odzimovanie bazéna je možné si objednať u špecializovanej firmy.
Čím viac investujeme do bazénovej technológie, tým viac času máme na užívanie si bazéna podľa svojich predstáv. To znie dobre, nie?
3. Mám pre bazén vhodné miesto …?
Ideálne miesto pre bazén je blízko domu, resp. terasy, aby sme mali z obývačky výhľad na to, čo sa pri ňom práve deje a odbehnúť si do kuchyne pre drink nás stojí iba pár krokov.
Svieti na neho väčšinu dňa slnko, vďaka čomu sa sám a zadarmo pekne prehreje. Pokiaľ je to možné, volíme miesto tak, aby v jeho bezprostrednej blízkosti neboli listnaté stromy, ktoré sú v jesenných mesiacoch zdrojom veľkého znečistenia bazénu.
Okrem priestoru pre bazén je potrebné vyčleniť aj miesto pre technológiu. Môže to byť v záhradnom domčeku, v garáži, alebo v zapustenej bazénovej šachte. Ale hlavne v blízkosti bazéna a tak, aby pohľad na technológiu nenarušil celkový ráz záhrady. Pre bazén so štandardnou technológiou je potrebné mať približne 4m2 priestoru.
4. Koľko stojí bazén a jeho inštalácia …?
Tu už je to podobné ako pri autách. Ceny závisia od toho, akú výbavu a kvalitu bazéna chceme. Cena sa skladá z 3 hlavných položiek:
- cena za teleso bazéna,
- cena za technológiu a montáž,
- cena za stavebné práce (výkop a terénne úpravy).
Štandardne nám bazenár kalkuluje prvé dve položky. Sčíta sa tak cena bazéna a bazénovej technológie a montáže.
Stavebné práce dodávateľ bazéna väčšinou nezabezpečuje. Tie je vždy najlepšie objednať si u dodávateľov priamo v mieste, kde sa stavba nachádza. Napríklad firma, ktorá stavia dom dokáže v spolupráci s bazenárom urobiť aj výkop a stavebné práce spojené s osadením bazéna.
5. Koľko stojí prevádzka a údržba …?
Kúpou bazéna začnú pravidelné náklady spojené s jeho prevádzkou a údržbou vody. Čo to znamená?
- Prevádzka bazénovej filtrácie – v sezóne pracuje 8-10 hodín denne, kým sa neprefiltruje celý objem bazéna
- Prevádzka bazénovej technológie – čerpadlá, filtre, automatické dávkovače, svetlá, protiprúd, a pod.
- Bazénová chémia – prípravky na dezinfekciu, úpravu pH a proti riasam sú nutné pre pravidelnú údržbu a dávajú sa do vody po celú sezónu.
- Bazénová soľ – v prípade ošetrovania vody soľou ušetríme za dezinfekčné prípravky. Soľ netreba v sezóne dopĺňať, nespotrebováva sa. V prípade, že na zimu nevypúšťame celý bazén, dopĺňame soľ podľa množstva dopustenej vody. O úprave vody soľou píšeme v článku Prečo dávať do bazénu slanú vodu.
- Odborné práce – zazimovanie a odzimovanie bazéna špecializovanou firmou
- Ohrev bazéna – tepelné čerpadlo, či solárne panely, každý ohrev spotrebováva ďalšiu elektrinu.
V súčte ide o sumy, ktoré v závislosti od veľkosti bazéna a použitej technológie, môžu presiahnuť 500 € ročne.
Tak a teraz už vieme viac. Ak nás článok odradil od kúpy bazéna, je to správne. Pokiaľ nás naopak utvrdil v rozhodnutí ísť do toho a užívať si svoj život s bazénom, je to tiež správne a stojíme pred rozhodnutím: Ako sa rozhoduje budúci majiteľ bazéna alebo 4 pádne argumenty, prečo inštalovať bazén na jeseň.
Nezáväzná ponuka
Čo je to nezáväzná ponuka? Vy nám napíšete, aký bazén chcete, prípadne, aké by mal mať vybavenie (samočistenie, slanú vodu, protiprúd, prekrytie...). My Vám pripravíme ponuku a Vy budete o krok bližšie k vlastnému bazénu.
Chcem nezáväznú ponuku